HATHA YOGA

Slunce. Měsíc. Dech.

Ha - slunce a sluneční energie, tha - měsíc a měsíční energie. Dva prvky v nás, jejichž rovnováhy se snažíme díky hatha józe dosáhnout. Slunce jako mužský element, pohyb a měsíc jako ženský element, klid. 

Praxe hatha jógy nás tedy vede k rovnováze těchto dvou nejzákladnějších sil (v) nás samotných.

Hatha jóga je tak vedle ashtanga jógy (viz sekce ashtanga yoga) další královnou jógy, je totiž jedním z osmi stupňů královské cesty jógy, rádža jógy. Těží ze tří hlavních prvků, jsou to fyzické ásany, neboli jednotlivé prováděné pozice, pranájamy, tedy dechová cvičení a meditace. Tyto, doplněny o užití energetických zámků (bandh), muder a zpěv manter a mnoho dalšího, nás vedou k očištění těla a mysli, dávají nám možnost znovu načerpat a rozproudit energii.

 

Klasický pojem hatha jóga, tedy stylu, ze kterého většina dnes praktikovaných typů yogy, co jich jen na světě je, vychází, nyní ustoupil všeobecnému pojetí hatha yogy jako klidnějšího typu praxe, kde je kladen velký důraz na počáteční a závěrečnou relaxaci. Takže ačkoliv je těžké s přesností určit, jak bude ta která lekce hatha yogy vypadat, můžete očekávat méně dynamické a silově ne tolik náročné ásany a přechody mezi nimi.

​Čisté myšlenky. Čistá slova. Čisté srdce.

PFEFERONKA YOGA CENTRUM
SPORT BALKÁN
JUGOSLÁVSKÁ 713/5
BRNO 612 00

Napište nám

©2019 by Pfeferonka Yoga Centrum. Proudly created with Wix.com